امروز در آزمایش بزرگ بل ، یکی از بزرگترین آزمایش های کوانتومی، شما هم دعوتید!

3

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و درهم تنیده شدن اینترنت در جوامع انسانی، آزمایش های علمی هم، رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته اند. امروز یعنی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶، یکی از بزرگترین آزمایش های کوانتومی با نام آزمایش بزرگ بل (BIG Bell Test) با استفاده از همین تکنولوژی های اینترنتی انجام می شود و شما هم می توانید در این پرژوه بزرگ علمی، شرکت کنید! با دیپ لوک همراه باشید…

امروز، آزمایش بزرگ بل (BIG Bell Test) که بخشی از یک آزمایش علمی بسیار بزرگ و جهانی است به رهبری دانشگاه گریفیث برگزار می شود. این آزمایش، قوانین فیزیک کوانتومی را آزمایش خواهد کرد. این آزمایش عظیم با شرکت بیش از ۳۰ هزار نفر از سراسر دنیا برگزار خواهد شد. شما هم می توانید با انجام دادن یک بازی ساده، یکی از شرکت کنندگان این آزمایش باشید! ویدئوی زیر، کلیپ رسمی این پروژه است:

آزمایش بزرگ بل که به کمک موسسه علوم فوتونیک (ICFO) انجام می شود، با ایده رئالیسم موضعی آلبرت اینشتین انجام خواهد شد، پدیده ای که در قلب اسرار آمیز مکانیک کوانتومی قرار دارد. در این آزمایش به اعداد تصادفی زیادی نیاز است که به کمک شرکت کنندگان زیاد این آزمایش، تولید خواهد شد. افراد می توانند به صورت داوطلب در آزمایش بزرگ بل شرکت کنند، به این افراد داوطلب، بل استر (Bellster) گفته می شود، شما هم می توانید به جمع بل استرها بپیوندید! توضیحات دانشمندان دانشگاه گریفیث را در ویدئوی زیر ببینید:

این پروژه که در ۱۲ آزمایشگاه متفاوت، انجام می شود به کمک حداقل ۳۰ هزار نفر نیاز دارد که بیت های سریالی را به تصادفی ترین شکل ممکن، تولید کنند. شرکت کنندگان می توانند از طریق یک بازی ویدئویی که به طور ویژه برای این پروژه ساخته شده، شرکت کنند. گیمرها، ترتیبی از صفر و یک ها را به تصادفی ترین شکل ممکن، تولید می کنند. این توالی صفر و یک ها با تعیین شرایط اندازه گیری در هر آزمایشگاه، آزمایش را کنترل خواهد کرد. شرکت در این بازی، محدودیت سنی ندارد!

برای شرکت در این پروژه، فقط به یک دیوایس (موبایل، تبلت یا کامپیوتر) با ارتباط اینترنتی، نیاز دارید و برای تولید بیشترین تعداد بیت ها، باید تمام مراحل بازی را بگذرانید. حالا که چند روزی است بازی محبوب کلش آف کلنز دچار اختلال شده، فرصت خوبی است تا یک گیمر علمی شوید! از طریق لینک زیر می توانید به سایت رسمی این آزمایش وارد شوید:

ورود به سایت BIG Bell Test

زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی، فوتبال و موسیقی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه GB جی اس ام مشغول است.

گفتگو۳ دیدگاه

 1. ایجاد بیتها و اعداد تصادفی در این بازی من رو براین داشت مقایسه ای بین واقیعتهای کوانتومی و دنیای ماکروسکوپی در جهان داشته باشم .همان طور که می دونیم تمام اجسام و ذرات با دو پارامتر مکان وتکانه در هستی قابل رهگیری هستند. که اینها خود به صورت عدد بیان می شوند .و به قول پوانکاره ریاضیات هنر ربط دادن اعداد مشابه به واقعیات های مختلفی چون مکان و تکانه است. خارج از نتیجه این ازمایش و اینکه ذرات ذات پنهان دارند (نه ذاتی که بل از ان به عنوان متغیرهای پنهان یاد کرد ) یا این که مشاهده کننده است که نتیجه آزمایش رو تغییر می ده مثالی ساده فقط برای تداعی معنای احتمال می زنم.
  این جمله رو بارها شنیدین ااااااااه من شانس ندارم. فرض کنید وارد بازی فوتسال و زدن ضربات پنالتی شدین و به شما اجازه زدن پنج ضربه پنالتی داده شده است . شما از پنج ضربه یک ضربه رو گل کردین پس احتمال موفقیت شما بیست درصد بوده است. چه کسی مسول توزیع این احتمال است؟؟؟؟افریدگار یا کوشش یا احتمال؟؟؟؟دروازه بان از پنج موقعیت چهار ضربه را مهار کرده است .این یعنی موفقیت هشتاد درصدی . در خیلی از بازیها از قبل پیش بینیهایی انجام می شه.و احتمالات گفته می شه . که جز در موارد نادر، بین تیم ضعیف و قوی احتمالات درست گفته می شه. این تناقض در احتمال بالای یک نفر، در مقابل احتمال ضعیف یک نفر از کجاست؟ می شه اینجور نگاه کرد که طبیعت به تلاش بیشتر ، با احتمال بیشتری اجازه رسیدن به موفقیت می دهد. شما می تونین با قواعد خود طبیعت این احتمالات رو تغییر بدین . این احتمال رو به ۱۰۰ درصد نمی تونین برسونید نه به علت عدم سعی و تلاش کافی و یا عدم تسلط کافی به علم بازی.به همون علت که همیشه در یک بازی فوتبال ۱۰۰ درصد قابل پیش بینی نیست .موفقیت ۱۰۰ درصدی “هدیه” است. موفقیت کامل احتیاج به دانستن تمام پارامترهای مربوطه در زمان و مکانهای مختلف دارد. اجازه بدین اولین پنج ضربه در فوتسال و دنیای ماکروسکوپی رو معادل یک حالت کوانتومی (state )در دنیای میکروسکوپی بگیریم.تا زمانی که حالت تغییر نکرده (تمرین و تعدادضربات )توزیع احتمال تقریبا ثابت است. با تلاش بیشتر این توزیع بر هم می خورد چون دیگه حالت قبل وجود نداره. در دنیای میکروسکوپی و آزمایش اشترن-گرلاخ ذرات با داشتن استیت مشخص دارای توزیع احتمالی مشخصی هستند.و آزمایش پی در پی با استیت یکسان احتمال را از بین می برد. حالت ایستا(stationary state). ولی ازمایش اولیه با استیتی مشخص و سپس استیتی متفاوت و سرانجام استیت اولیه احتمالی متفاوت ارایه می دهد. این بسیار عجیب است. تکرار حوادث پی در پی و کاملا مشابه احتمال را از بین می برد . ولی دنیای ما دنیای تغییر است و تکاپو. رویای زندگی بدون احتمال محال است. مهندسی ناب عالم چیزی نیست جز کدگذاری بر روی ریزترین ذرات عالم که شکل دهنده دنیای واقعی ما هستند. داستان عالم داستان فهم این کدهای حک بسته بر سرشت عالم است. این همان شانس یا احتمال دنیای روزمره ما و دنیای میکروسکوپی ذرات است، همان جهل مخلوق در برابر قدرت لایزال الهی.
  اسرار ازل را نه تو دانی و نه من

  وین حرف معما نه تو خوانی و نه من

  هست از پس پرده گفتگوی من و تو

  چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من

  • دکتر کامران وفا اومده بودن پلی تکنیک.
   حرف جالبی رو در مورد مکانیک کوانتومی زدن:
   فیزیک دان ها به یک علت روی خوشی به این نظریه نشون نمیدن.
   و اون هم احتماله.

   من ادرس مطلبی رو تو دیپ لوک پیدا نکردم که اساسی بشینیم بحث فلسفه علمی-فیزیکی کنیم در مورد سرشت خلقت و برسیم به موضوع احتمالات در عالم واقع. اگر هست لطفا بفرمایین یا خانوم ریاحی زحمت بکشن مطلبی رو بزارن تا اساسی مباحثه کنیم

   و بعد بیایم ازمایش های مختلف انجام شده در سیر تکامل مکانیک کوانتوم رو در تایید احتمالاتی بودن مکانیک کوانتوم ببینیم

  • البته عرض کنم
   جماعت ریسمانی 🙂 (نه همه فیزیکدان ها )نقدهایی به این نظریه دارن مخصوصا به بحث احتمالش و توضیحی که مکانیک کوانتوم از جهان داره و مواردی که نتونسته پاسخ بده اما ریسمان پاسخ داده

ارسال نظر