Real Time Web Analytics حل معمای افزایش سرعت انبساط جهان در سالگرد صد سالگی ثابت اینشتین؟!

حل معمای افزایش سرعت انبساط جهان در سالگرد صد سالگی ثابت اینشتین؟!

2

دانشمندان در پژوهش تازه‌ای ادعا کردند آزمایش­های نجومی، به زودی می­‌توانند نظریه­ ای را که آلبرت اینشتین حدود یک قرن پیش مطرح کرده بود، بیازمایند. این آزمایش­ها با استفاده از تکنولوژی­های پیشرفته می­‌توانند معمای قدیمی افزایش سرعت انبساط جهان را حل کنند. نتایج این پژوهش که در مجله Physics Letters B منتشر شد، تحت حمایت انجمن فناوری و علم بریتانیا، بنیاد ملی علوم سوئیس و بنیاد علم و تکنولوژی پرتغال است.

محققان مدت­ها به دنبال حل این معما بوده‌اند که سرعت انبساط جهان چگونه افزایش می‌یابد. محاسبات جدید، ثابت خواهند کرد کدامیک از انرژی تاریک یا نظریه اصلاح شده گرانش، کلید حل این معما هستند. نظریه نسبیت عام اینشتین که گرانش را خمیدگی مکان و زمان معرفی می­‌کند، یک عنصر ریاضی به نام ثابت کیهان‌ شناسی دارد که ابتدا اینشتین آن را برای توضیح جهان ایستا معرفی کرد، اما پس از اینکه کشف کرد جهان در حال انبساط است، آن به عنوان یک اشتباه بزرگ، کنار گذاشت. تحقیقی که دو دهه پیش انجام شد، نشان داد که این انبساط شتابدار است و این یعنی احتمالا چیزی در دل ثابت کیهان‌شناسی وجود دارد که می‌تواند نقش انرژی تاریک را بازی کند. بدون درنظرگرفتن انرژی  تاریک، افزایش سرعت انبساط جهان ثابت می‌کند که نظریه گرانش اینشتین در فواصل کیهانی، شکست می‌خورد.

حالا دانشمندان دریافته‌اند که این معما با مشخص کردن سرعت گرانش در کیهان و از طریق مطالعه امواج گرانشی که به صورت امواج فضا-زمانی منتشر می­‌شوند، قابل حل است. محاسبات آنها نشان می­‌دهد اگر امواج گرانشی با سرعت نور پیدا شوند، نظریه‌های جایگزین گرانش که انرژی تاریک را نفی و ثابت کیهان‌شناسی را تایید می‌کنند، رد خواهند شد. اما اگر سرعت این امواج با سرعت نور تفاوت داشته باشد، نظریه اینشتین باید اصلاح شود. چنین آزمایشی می­‌تواند توسط رصدخانه LIGO در ایالات متحده که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵، امواج گرانشی را شناسایی کردند، انجام شود. آزمایش­های برنامه ریزی شده برای امسال، می­‌توانند این معما را در سالگرد صد سالگی ثابت اینشتین حل کنند.

دانلود مقاله اصلی به صورت PDF

لیسانس الکترونیک دارم و مشغول به تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رشته نانوالکترونیک هستم. علاقمند به کوانتوم و کیهان شناسی- کوچکترین و بزرگترین دنیای فیزیک- هستم.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. مجید ستارنژاد

    اگر به خلا کوانتومی کمی بیشتر توجه کنیم ، فکر ما رو به سوی هندسه ای سوق میده که در اون هندسه ،میتونیم جواب بیشتر نادانسته هامونو بدست بیاریم، هندسه عالم به ما تصویری رو ارایه میده که در اون تصویر شتاب گرفتن انبساط عالم توضیح بهترو جامع تری داره ،ویا توضیح اینکه چرا شکل کهکشانهای عالم متفاوت از همه، چرا در ابتدای عالم ادغامشون سریعتر از اکنون بوده ، وغالبا به شکل دایره ای بودند ولی کهکشان ما با همسن و سالهای خود اکثرا بیضوی شکلند .آیا جهان ماده جایگاه مشخصی در عالم دارد.

  2. اگر با دیگرانش بود میلی…چرا دیدگاه مرا ارایه نکرد لیلی با سلام و عرض ادب دوبیت، مخاطب استاد، تقدیم حضار گردید. دین و ایمان مرا جمله بدل ساخت به شرک…اصل عدم قطعیت هایزنمبرگ ..یاد آن عصر بخیر، در نیویورک …مهمانی آلبرت وهابل با همبرگ ..منظور شاعر اشاره ادوین هابل به ایستا نبودن عالم با ارایه شهادت انتقال به سرخ واعتراف آلبرت به بزرگترین اشتباه علمی خود

ارسال نظر

*