جالب ترین حقایق علمی در مورد بهار

4

کمتر از دو روز به آغاز سال جدید باقی مانده و ساعت ۸ و ۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه صبح روز یکشنبه، سال ۱۳۹۵ شروع خواهد شد. به همین مناسبت در این مقاله، حقایق جالبی را در مورد بهار مرور خواهیم کرد. با دیپ لوک همراه باشید…

۱- نخستین روز فصل بهار، اعتدال بهاری نامیده می شود. اعتدال های بهاری و پاییزی فقط دو بار در سال اتفاق می افتد. نوروز یا اول فروردین با ۲۰ یا ۲۱ و گاهی اوقات با ۱۹ مارس همزمان می شود. دلیل آنکه انقلابین و اعتدالین همیشه در روز یکسانی اتفاق نمی افتند، این است که زمین دقیقا در ۳۶۵ روز، خورشید را دور نمی زند. در ضمن، نخستین روز بهار در نیمکره ی شمالی، نخستین روز پاییز در نیمکره ی جنوبی است.

۲- در نخستین روز بهار، خورشید در قطب شمال در طول گسترده شده و شش ماه روشنایی آغاز می شود و برعکس در قطب جنوب، در حالیکه باز هم خورشید در طول افق گسترده شده ، شش ماه تاریکی شروع می شود.

۳- اگرچه بهار، بهترین زمان برای شکوفایی گل هاست، اما بدترین زمان برای تولد نوزاد انسان است. مطالعات زیادی نشان می دهد متولدین این بازه ی زمانی، بیشتر مستعد جنون جوانی، اختلالات دو قطبی، افسردگی و بی اشتهایی هستند. همچنین نخستین گلهایی که در بهار باز می شوند، معمولا یاس، زنبق، نیلوفر، لاله و قاصدک ها هستند.

۴- اگر زمین به صورت عمود بر صفحه ی چرخشش به دور خورشید می چرخید (به جای زوایه ی ۲۳.۴ درجه ای که در حال حاضر دارد)، هیچ تغییری در طول روزها وجود نداشت و در نتیجه چیزی به نام فصل هم بی معنی بود! اگر در روز اول نوروز، روی خط استوا بیاستید، نور خورشید مستقیما از بالای سر شما خواهد گذشت. این موقعیت، فقط دو بار در سال اتفاق می افتد.

۵- مصریان باستان، اهرام مصر را طوری ساخته اند که در اعتدال بهاری، دقیقا طلوع خورشید را نشان می دهد.

۶- نوروز (Nowruz) یا روز نو، جشن سال جدید پارسی است که ۱۳ روز طول می کشد و ریشه در تمدن ۳۰۰۰ ساله ی دین زرتشت دارد. این جشن در ایران، قفقاز شمالی، بخش کرد ترکیه و شمال عراق، افغانستان و تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و برخی دیگر از نواحی آسیای مرکزی برگزار می شود.

۷- اگر چه اعتدال بهاری به طور معمول در ۱ فروردین رخ می دهد، اما بهار هواشناسی، بیست روز قبل تر، یعنی ۱۰ اسفند شروع می شود که طی آن دما حدود ۱۰ درجه در هر ماه، افزایش می یابد.

۸- افسانه ی کهنی که در مورد تعادل یک تخم مرغ در انتهای اعتدال بهاری وجود دارد، در واقع فقط یک افسانه است! چرا که هر شی بیضی شکلی را می توان در هر روز دیگری از سال، روی یک انتهایش قرار داد.

۹- کودکان در فصل بهار، سریعتر از هر فصل دیگری رشد می کنند.

۱۰- بهار، محتمل ترین زمان برای وقوع گردبادها هستند.

۱۱- فرض مساوی بودن طول شب و روز در روز اول نوروز، اشتباه است، چرا که این تساوی در واقع قبل از روز اول فروردین برقرار می شود.

۱۲- جلو کشیده شدن ساعت ها در ابتدای بهار یا به عبارتی، صرفه جویی در زمان برای اولین بار توسط بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۸۴ پیشنهاد شد.

۱۳- تب بهاره، فقط حرف و گمان نیست، بلکه متخصصان می گویند بدن انسان به دلیل تغییر رژیم غذایی، تولید هورمون ها و دما، هم از نظر روانی و هم از نظر فیزیولوژیکی تغییر می کند. افراد در نوروز، شادتر و با انگیزه تر می شوند.

۱۴- دما در بهار، معتدل می شود. در واقع بهار، فصل گذار از سرمای زمستان و رسیدن به گرمای سوزان تابستان است. در این حالت، زمین درست در میانه ی دورترین و نزدیک ترین فاصله اش نسبت به خورشید قرار می گیرد.

۱۵- بسیاری از حیوانات در ابتدای پاییز به سمت جنوب مهاجرت می کنند تا غذای مورنیاز خود در فصل زمستان را تامین کنند، اما با آغاز بهار، حیوانات هم به خانه ی اصلی خود باز می گردند. بهترین نشانه ی آمدن بهار، دیدن پرنده ها از پنجره ی اتاقتان است. به علاوه اینکه در آغاز بهار، پرندگان برای جلب توجه جنس مخالف و همچنین هشدار به رقبا، آوازخوانی زیادی می کنند.

۱۶- در این فصل شما واقعا شادتر هستید که دلیل آن هم بیشتر در معرض نورخورشید بودن است. بنابراین هورمون سروتونین بیشتر در مغز ترشح شده و باعث می شود احساس شادی بیشتری کنید. همچنین بیشتر در معرض نور خورشید بودن،ملاتونین را در طول روز، کاهش و در طول شب، افزایش می دهد و در نتیجه به شما کمک می کند بهتر بخوابید و  پرانرژی تر باشید.

۱۷- شگفت انگیز است که مقداری نور و خاک گرمتر و رطوبت بیشتر می تواند چنین زمین را سبز کند. در واقع گیاهان با گرفتن نور خورشید، آن را به انرژی تبدیل کرده و پیگمنت های رنگ تولید می کنند که باعث سبزی آن ها می شود. مطالعه ای علمی در سال ۲۰۱۲ نشان داد، افرادی که قبل از یک مشکل یا چالش، رنگ سبز دیده اند، ایده ها و راه حل های خلاقانه تری برای حل آن پیدا کرده اند. دیدن سبزی زمین در بهار، دقیقا چنین کاری با شما می کند.

۱۸- گرمترین بهار با دمای روزانه ی میانگین ۹.۲ درجه ی سانتیگراد، مربوط به سال ۲۰۱۱ است.

۱۹- سردترین بهار با دمای روزانه ی میانگین ۵.۸ درجه ی سانتیگراد مربوط به سال ۱۹۶۲ است.

۲۰- مرطوب ترین بهار با ۳۳۱.۷ میلی متر بارندگی در سال ۱۹۴۷ ثبت شد.

۲۱- دمای میانگین بهار، حدود ۷.۷ درجه ی سانتیگراد است.

۲۲- پرآفتاب ترین بهار در سال ۱۹۴۸ با ۵۵۸ ساعت تابش خورشید، ثبت شد.

منابع:  randomhistory، livescience، metoffice، mentalfloss، wdtn،nationalgeographic

دیپ لوک سال ۹۵ را پیشاپیش به شما تبریک می گوید و در سال جدید بهترین ها را برایتان آرزو می کند. سال ۹۴ با تمام زشتی ها و زیبایی هایش رو به اتمام است و نیک است به خاطر تجربه ی تمام روزهای گذشته و طعم هیجان انگیز روزهای پیش رو، پروردگار را سپاس گوییم. قانون نانوشته ای می گوید: هرجا که زبان از سخن بازمی ماند، موسیقی آغاز می شود، پس شما را دعوت می کنیم به شنیدن موزیک Grateful (سپاسگزار) اثر David Tolk که یک سولوی پیانوست.

Grateful (سپاسگزار)
دانلود

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۴ دیدگاه

  1. بهار مرکز ثقل فصلهاست..انصافاَ…نگاه بسیار جالبی بود به بهار…..زاویه دیدی علمی و مفید …مرسی…

    • ناهید سادات ریاحی

      سپاسگزارم دوست خوبم. هدف از دیپ لوک (نگاه عمیق)هم، سطحی نگذشتن از کنار پدیده هاست. خوشحالم مورد اقبالتون واقع شده

      • با این مطلب بهاری که گذاشتید…جا داره در این ساعات پایانی سال و لحظات ورود به سال جدید آرزوی توفیق کنم برای فعالان سایت دیپ لوک…..سال نو مبارک باشه براتون و سالی پر خیر و برکت پیش رو داشته باشید…….

ارسال نظر