به لطف فناوری کوانتومی با محصولات تقلبی خداحافظی کنید!

2

محصولات تقلبی، مشکل بزرگی هستند که از داروسازی گرفته تا اجزای خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر ساله، واردات کالاهای تقلبی و دزدی در سراسر جهان، حدود ۰.۵ هزار میلیارد دلار خسارت به ایالات متحده وارد می‌کند. داروهای تقلبی به تنهایی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال برای صنعت، خسارت در پی دارد. به علاوه این داروها برای سلامت ما خطرناک هستند (‌حدود یک سوم آنها هیچ عناصر فعالی ندارند و در نتیجه به مرگ یک میلیون نفر در سال منجر می‌گردند). با گسترش اینترنت اشیا، اعتماد به تشخیص سیستم‌های هوشمند مانند اجزای سیستم ترمز خودروهای متصل به اینترنت و بدون راننده، چالش‌برانگیز می‌شود. حالا دانشمندان با کمک فناوری کوانتومی می‌خواهند این مشکل را برطرف کنند. با دیپ لوک همراه باشید…

محققان نمایشگاه تابستانه علوم انجمن رویال معتقدند ما به لطف فناوری کوانتومی ، در آستانه آینده‌ای بدون جعل و محصولات تقلبی قرار داریم. به گفته محققان هم در بخش هوافضا و هم کالاهای لوکس، فناوری کوانتومی جدید، جعل و تقلب را غیر ممکن می‌سازد. دانشمندان شناسه‌هایی (ID) منحصر بفرد در مقیاس اتمی تولید کرده‌اند که مبتنی بر بی نظمی‌هایی است که در مواد دو بعدی مانند گرافن یافت می‌شود. فیزیک کوانتومی در مقیاس اتمی، این بی نظمی‌ها را تقویت کرده و آنها را به یک اثر انگشت در دستگاه‌های الکترونیکی و برچسب‌های نوری تبدیل می‌کند. گروهی از دانشمندان دانشگاه لانکستر و پایگاه کوانتومی شرکت spin-out، ثبت اختراع جدید خود (فناوری اپتیکی برای خواندن این بی نظمی‌ها) را در نمایشگاه «آینده بدون تقلب» در نمایشگاه تابستانه علوم انجمن رویال اعلام خواهند کرد.

این فناوری کوانتومی جدید برای اولین بار، به‌وسیله‌ی یک اپلیکیشن گوشی هوشمند ارائه خواهد شد که می تواند تقلبی بودن یک محصول را تشخیص دهد و مردم را قادر می سازد تا از طریق گوشی هوشمندشان، اصالت یک محصول را بررسی کنند. اپلیکیشن موردنظر، برچسب نوری روی محصول را با گوشی هوشمند اسکن کرده و سپس آن را با برچسب دو بعدی موجود در پایگاه داده شرکت سازنده مطابقت می‌دهد. این روش می‌تواند محصول تقلبی و جعل هویت دیجیتالی که دو جرم فوق العاده گران در جهان امروزی است را ریشه‌کن کن کند. انتظار می‌رود این فناوری کوانتومی و اپلیکیشن‌های مربوط به آن در نیمه اول سال ۲۰۱۸ در دسترس عموم قرار گیرد. این فناوری می‌تواند برای هر محصولی استفاده شود و از این جهت کل بازار جهانی، بازار هدف آن خواهد بود.

مقاله اصلی را در زیر مشاهده کنید:

[gview file=”http://www.deeplook.ir/wp-content/uploads/2017/07/1706.07949.pdf” profile=”3″ save=”1″]

فوق لیسانس فیزیک ذرات بنیادی. علاقمند به تقارنها و نظریه میدان‌های کوانتومی

گفتگو۲ دیدگاه

  1. سلام
    به جرأت میگم جزء بهترین سایت های فارسی در زمینه کوانتوم هستین!
    بابت تلاش شما و تیمتون بهتون تبریک می گم، سایت پر بار و رو به رشدی دارین.
    مطالب به بهترین بیان ممکن گفته میشه و محتوا هم واقعا محشره هر چند هر از چندگاهی دو ساعت ما رو میبره تو فکر!

ارسال نظر