Real Time Web Analytics ابداع تکنیکی برای صفر کردن اصطکاک دو سطح در مقیاس اتمی + ویدئوی زیرنویس فارسی | دیپ لوک

ابداع تکنیکی برای صفر کردن اصطکاک دو سطح در مقیاس اتمی + ویدئوی زیرنویس فارسی

1

دانشمندان MIT با دستکاری فضای اتم ها در یک کریستال یونی و شبکه ی نوری توانستند اصطکاک بین دو سطح را تا صفر کاهش دهند. با دیپ لوک همراه باشید…

همانطور که همه ی ما میدانیم، اصطکاک پدیده ای است که به وفور در اطراف ما یافت می شود. از حرکت تایر ماشین ها روی سطح جاده بگیرید تا خراش مداد روی کاغذی که می نویسیم و حتی جریان پروتئین ها یی که از طریق جریان خون حرکت می کنند. بنابراین زمانیکه دو سطح در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند، اصطکاک وجود خواهد داشت. اما صبر کنید! حالا دانشمندان موارد ویژه ای را یافته اند که با وجود حرکت دو سطح رو ی یکدیگر، اصطکاکی وجود ندارد! در پدیده ای که به عنوان اَبَرنرمی شناخته می شود، سطوح به راحتی و بدون هیچ مقاومتی روی یکدیگر می غلتند.

دانشمندان MIT تکنیکی آزمایشگاهی را برای شبیه سازی این فرآیند در مقیاس نانو یافته اند. با استفاده از این تکنیک محققان قادر خواهند بود تا به طور مستقیم اتم ها را در حدواسط دو سطح مشاهده کنند و آرایش آنها را با تنظیم اصطکاک، دستکاری کنند! با تغییر فضای اتم ها روی یک سطح، آنها نقطه ای را مشاهده کردند که اصطکاک ناپدید می شود! این توانایی تنظیم اصطکاک در نانومکانیک و ربات های کوچکی که از اجزایی در حد تک ملکول ساخته می شوند، بسیار مفید خواهد بود.

برای فهم بهتر این تکنیک، دعوت می کنم تا ویدئوی منتشر شده توسط این تیم MIT را تماشا کنید. همانطور که وعده داده بودم، ویدئوهای دیپ لوک را تا حدی که زمان اجازه دهد، زیرنویس خواهم کرد. البته در این ویدئو به علت کمبود جا، مجبور به پاک کردن نوشته های لاتین ویدئوی اصلی شدم. امیدوارم لذت ببرید.دانلود ویدئو

منبع: scitechdaily

برای دریافت تازه ترین مقالات دیپ لوک، ایمیل خود را در فیلد زیر وارد کنید: [wysija_form id=”1″]

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر

*