ذره‌‌ی سنت‌شکن متشکل از دو کوارک سنگین در سرن مشاهده شد!

2

کوارک‌ها یکی از مهم‌ترین و مشهورترین ذرات بنیادی هستند که دارای شش مزه یا طعم هستند: بالا، پایین، سر، ته، شگفت، افسون. سه ذره‌ی بنیادی کوارک در کنار هم، باریون‌ها را می‌سازند. سبک‌ترین باریون‌های شناخته شده، پروتون‌ها و نوترون‌ها بوده و سنگین‌ترین باریون مشاهده‌شده اغلب از دو کوارک سبک و فقط یک کوارک سنگین تشکیل شده است؛ اما در آزمایش LHCb که به تازگی انجام شده، وجود باریونی حاوی دو کوارک سنگین به اثبات رسید. نتیجه‌ی این پژوهش در مجله‌ی Physical Review Letters منتشر شده است. با دیپ لوک همراه باشید…

دو روز پیش و در کنفرانس EPS در ونیز، مشاهده‌ی ذره‌ی جدیدی به نام ++Ξcc (یا ++Xicc)  در آزمایش LHCb در شتابدهنده‌ی هادرون بزرگ سرن، گزارش شد. این ذره‌ی جدید که حاوی دو کوارک افسون و یک کوارک بالاست، با استفاده از نظریات اخیر، پیش‌بینی شده بود؛ اما فیزیکدانان چند سال است که با آزمایش‌هایی تجربی به دنبال کشف باریون‌هایی با دو کوارک سنگین بوده‌اند. جرم ذره‌ی تازه شناسایی شده حدود ۳۶۲۱ مگا الکترون ولت است که تقریبا چهار برابر سنگین‌تر از آشناترین باریون یعنی پروتون است و سنگین بودنش از دو کوارک افسون ناشی می‌شود.

تقریبا همه‌ی موادی که ما در اطرافمان می‌بینیم از باریون‌ها ساخته شده‌اند که خود متشکل از سه کوارک‌اند و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، پروتون‌ها و نوترون‌ها هستند. شش نوع کوارک وجود دارد و از لحاظ نظری، احتمالات زیادی برای ترکیب کوارک‌ها و تشکیل انواع باریون‌ها وجود دارد. مشاهداتی که تاکنون انجام شده، نشان می‌دهد باریون‌ها اغلب از یک کوارک سنگین ساخته شده‌اند. جیووانی پاسالوا (Giovanni Passaleva)، سخنگوی جدید LHCb گفت:

پیدا کردن باریونی با دو کوارک سنگین از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا این کشف، ابزار منحصر به فردی برای بررسی بیشتر نظریه‌ی کرومودینامیک کوانتومی فراهم می‌کند، نظریه‌ای که یکی از چهار نیروی اساسی یعنی نیروی هسته‌ای قوی را توصیف می‌کند. چنین ذراتی به ما کمک خواهند کرد تا قدرت پیش‌بینی کننده‌ی نظریه‌هایمان را بهبود ببخشیم.

گوی ویلکینسون (Guy Wilkinson)، سخنگوی سابق LHCb اضافه کرد:

در مقایسه با باریون‌های دیگر که در آن سه کوارک دور یکدیگر می‌چرخند، انتظار می‌رود باریونی با دو کوارک سنگین با چرخش کوارک سبک‌تر به دور این سیستم دوتایی، رفتاری درست شبیه یک سیستم سیاره‌ای داشته باشد که در آن دو کوارک سنگین، نقش ستاره‌های سنگین دوتایی را بازی می‌کنند و کوارک سبک‌تر، به دور آنها می‌چرخد.

اندازه گیری خواص باریون ++Ξcc به درک چگونگی رفتار یک سیستم حاوی دو کوارک سنگین و یک کوارک سبک کمک خواهد کرد. اندازه‌گیری دقیق مکانیسم‌های تولید و واپاشی و طول عمر این ذرات جدید، درک ما را از فیزیک ذرات بنیادی، بهبود خواهد بخشید. به علت میزان بالای تولید کوارک‌های سنگین در LHC و قابلیت‌های منحصر به فرد آزمایش LHCb، مشاهده‌ی این باریون جدید، به ما امکان شناسایی محصولات واپاشی را با بهره وری عالی می‌دهد. باریون ++Ξcc از طریق واپاشی به باریون +Λc و سه مزون سبک‌تر K و+Π و +Π شناسایی شد. مشاهده‌ی باریون  ++Ξcc  در LHCb امیدها را برای شناسایی سایر نمایندگان خانواده‌ی باریون‌های حاوی دو کوارک سنگین افزایش داد. در حال حاضر، جستجوی این نوع ذرات در LHC ادامه دارد. این نتیجه بر اساس داده‌های ۱۳ ترا الکترون ولتی در طول راه‌اندازی ۲ در شتابدهنده‌ی هادرون بزرگ ثبت شده و با استفاده از داده های ۸ ترا الکترون ولتی راه‌اندازی ۱ نیز تایید شده است.

مقاله‌ی اصلی را در زیر مشاهده کنید:

[gview file=”http://www.deeplook.ir/wp-content/uploads/2017/07/lhcb_paper_2017.07.06.pdf”]

دانشجوی دکترای فیزیک نظری در دانشگاه محقق اردبیلی. علاقمند به دینامیک سیاه‌چاله‌ها، همجوشی هسته‌ای، درهمتنیدگی کوانتومی، گرانش کوانتومی، فلسفه‌ی کوانتومی و در کل عاشق یادگیری و کشف رازهای طبیعت.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. شناخت جهان از دوجنبه مهمه جنبه غیرمادی و جنبه مادی. ازلحاظ مادی کاملترین راه روش رافیزیک کوانتوم نسبیت داره که موج ذره بودن را اثبات وپذیرفته جهان وهرآنچه میبینیم موج هستند انرژی هستند منتهی ضمیرناخودآگاه اینهارا بصورت ذره هم نشون میده تامامتوجه حضوراشیا و…شویم. انرژی جرم وحجم ورنگ و…نداه وبینهایته. امابعد دارد . که این راجهان هولوگرافیک بیان میکنه که ما وهرآنچه میبینیم صرفا تصویری هولوگرامی از خود واقعی اجسام وافراد وجهان هست. یعنی هرآنچه میبینیم سایه واقعیت اشیاوافرادوجهان هست.جرم حاصل امواج گرانشیه. موج ک جرم نداره. جهان ازلحظه اول انرژی بوده وارتعاش این انرژی باعث ایجادانواع نیروها شد

  2. اینکه در برخی کشورها مس را به طلا تبدیل میکنند بدلیل شناخت خوب موج ذره بودن اتم وماده هست شناخت جزییات ریزتراتم وموج ذره بودنش هست وتغییر در تعداد پروتون والکترون ونوترون بسته ب شناخت ماهیت موج ذره بودن آنها وتغییر تعداد اینهادراتم وتغییرنوع اتم میشود. که توسط سیستم لیزرافزاینده هم .شگفت آورترین آزمایش فیزیک آزمایش تک الکترون ودوشکاف هست ک خاصیت موج ذره الکترون رااثبات .موقعی الکترون پروتن و..ازکوارک تشکیل شده وکوارک هم خودخاصیت موج ذره داره باتغییرمرکزثقل کوارکها تغییرپروتون الکترون وتغییر اتم ممکن هست وباتکنولوژیهای کوانتوم وابزارهاش قابل اجراست مانند تلقیح مصنوعی سلول جنسی انسان با حیوان و رشدکردن موجوداتی باویژگیهای انسان حیوان که درحالت طبیعی غیرممکن بنظر میاداماباشناخت سلولهای بنیادی وبه کمک گیری روشهای جدیدشناسایی سلولهای زاینده این کار ممکن شده است وبه کاری عادی درآمده است درکشورهایی که روشهاوتکنولوژی این کاررادارند.استفاده از پرتوهای هسته ای جهت شناخت سلولهای مرحله گاسترولاسیون وانتقال وجابجایی سلولهای مرحله گاسترولاسیونی جنین انسان باحیوان

ارسال نظر