Real Time Web Analytics معرفی بهترین کتاب‌های کوانتومی برای عاشقان کوانتوم! | دیپ لوک

معرفی بهترین کتاب‌های کوانتومی برای عاشقان کوانتوم!

3

دنیای کوانتوم، سرشار از هیجان، شگفتی و البته چالش است. فهم ما از این نظریه‌، کامل نمی‌شود، از مبتدی‌ترین انسان‌های این حوزه تا باهوش‌ترین دانشمندانی که بنیان‌گذاران آن بوده‌اند، هیچگاه از مطالعه‌ی بیشتر در مورد آن، بی‌نیاز نشده‌اند، درست همانطور که نیلز بور، یکی از نوابغ کوانتومی می‌گوید: «اگر کسی گفت فیزیک کوانتوم را فهمیده، پس چیزی نفهمیده است». در این پست، بهترین کتاب‌های کوانتومی را از سطح مبتدی تا پیشرفته برای شما معرفی خواهیم کرد. مثل همیشه با دیپ لوک همراه باشید…

اکثر ما مَثل معروف گربه سیاه (Black cat analogy) را شنیده‌ایم، مثلی که معمولا برای مشخص کردن تفاوت موضوعاتی مانند فلسفه، متافیزیک، الهیات و علم به کار می‌رود. برخی فیزیک کوانتومی را هم، مانند جستجوی فرد نابینایی می‌دانند که در یک اتاق تاریک به دنبال گربه‌ی سیاهی است که آنجا وجود ندارد البته اینجا، نماد گربه دقیقا به آزمایش معروف گربه شرودینگر در دنیای کوانتوم اشاره می‌کند. چرا که در این آزمایش، تا جعبه را باز نکنیم، نمی‌توانیم از وضعیت گربه درون آن، آگاه شویم.

بسیاری از کاربران دیپ لوک، هم از طریق کامنت‌ها و هم ازطریق ایمیل، درخواست معرفی بهترین کتاب های کوانتومی را کرده بودند. همان اندازه که کتاب خوب می‌تواند بر خرد خواننده بیفزاید، کتاب بد نیز می‌تواند جهالت خواننده‌ را فزونی ببخشد، بنابراین معرفی کتاب، مسولیت مهمی بر دوش معرفی‌کنندگان می‌گذارد. از این رو، سعی کردیم با صرف زمان بیشتر، لیست استاندارتری از بهترین کتاب های کوانتومی معرفی کنیم. از آنجایی که در دیپ لوک، تمرکز ما بیان مفاهیم کوانتومی به ساده‌ترین زبان ممکن است، در این لیست نیز بیشتر، کتاب های به زبان ساده مورد توجه قرار گرفته‌اند. در تهیه این لیست، از سایت‌های معتبری چون فوربس، فیوچریسم و گاردین نیز کمک گرفته شده است. اکثر کتاب‌های این لیست، در دانلودکده‌ی دیپ لوک قرار گرفته‌اند که عنوان آنها به دانلودکده، لینک شده و می‌توانید آنها را دانلود کنید.

فیزیک کوانتومی: راهنمای مبتدیان

۱- فیزیک کوانتومی: راهنمای مبتدیان (نوشته‌ی: Alastair Ray)

این کتاب، مطالعه فیزیک کوانتومی را به کمک توصیف کاربردهای مختلف آن در زندگی روزمره، ساده می‌کند. کتاب فیزیک کوانتومی: راهنمای مبتدیان که توسط آلستیر رای نوشته شده، نشان می‌دهد چگونه به کمک فیزیک کوانتومی می‌توان سازوکار کامپیوترها، رسانایی فلزات و عملکرد نیروگاه‌های برق را توضیح داد. این کتاب با این فرض نوشته شده که خواننده، هیچ دانش ریاضی در حوزه کوانتومی ندارد و به همین دلیل، به صورتی نوشته شده که مکانیک کوانتومی را از اصول بنیادی تا کاربردهای پیشرفته‌اش، قدم به قدم توضیح می‌دهد. رای سردبیر مجله معتبر European Journal of Physics و نویسنده کتاب «مکانیک کوانتومی و فیزیک کوانتومی: خیال یا واقعیت» است.

دانلود کتاب راهنمای تصویری نظریه کوانتوم

این راهنمای تصویری و قدم به قدم، معمای دوگانگی موج-ذره را مرور کرده و همچنین روی دو مورد از مشهورترین سوالات برخواسته از تفسیر کپنهاگی بور تمرکز می‌کند. آزمایش مشهور گربه شرودینگر و پارادوکس EPR هم در این کتاب، پوشش داده شده‌اند. این کتاب ۱۷۵ صفحه‌ای توسط جی پی مک اوی نوشته شده، دانشمندی که حالا به عنوان یک روزنامه‌نگار علمی فعالیت می‌کند. او همچنین نویسنده کتاب «معرفی استیون هاوکینگ» است. اسکار زارت که به عنوان یکی از بهترین گرافیست‌ها شناخته می‌شود، گرافیک‌های این کتاب را طراحی کرده است.

کتاب فیزیک کوانتومی راهنمای مبهوتان نوشته جیم الخلیلی

۳- کوانتوم: راهنمای مبهوتان (نوشته جیم الخلیلی)

این کتاب، راهنمایی مختصر و مفید در مورد علم کوانتوم و برای آن دسته از افرادی است که هیچ تجربه علمی قبلی نداشته‌اند. این کتاب ۲۸۰ صفحه‌ای با لحنی مکالمه‌ای و گرافیک‌های زیبا به درک بهتر خواننده از مکانیک کوانتومی کمک می‌کند. این کتاب توسط دکتر جیم الخلیلی (فیزیکدان نظری دانشگاه سری انگلیس) نوشته شده که قبلا کتاب «سیاهچاله‌ها، کرمچاله‌ها و مکانیک زمان» را نیز نگاشته است.

فیزیک کوانتوم برای نوآموزان تنبل

این کتاب، راهنمایی مختصر برای مرور موضوعاتی است که به زندگی روزمره مرتبط‌‌اند؛ از معادلات و کاربردهایشان تا نظریه‌ی پراکندگی و نمادهای برداری، اندازه حرکت زاویه‌ای و بنیان‌های فیزیک کوانتومی. این کتاب توسط استیون هولزنر نوشته شده که بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب منتشر کرده است. وی عضو موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) و همچنین دانشگاه کورنل بوده است.

فیزیک مدرن فیزیک کوانتومی اتم‌ها، جامدات و هسته‌ها

۵-فیزیک مدرن فیزیک کوانتومی اتم‌ها، جامدات و هسته‌ها (نوشته‌ی Robert L. Sproull)

این کتاب، مقدمه‌ای درباره‌ی مفاهیم و روش‌های فیزیک کوانتومی است که با خواندن آن، دانشجویان درک خوبی از فیزیک هسته‌ای، اتمی، ملکولی و حالت جامد پیدا خواهند کرد. این کتاب، به کمک تصاویر و تمرینات، به سوالات جالب و مهمی از جمله «چه چیزی ماده را کنار هم نگه می‌دارد؟» و «الکترون‌ها چگونه داخل جامدات حرکت می‌کنند؟» پاسخ می‌دهد.

کتاب نسبیت و فیزیک کوانتومی برای مبتدیان

۶- نسبیت و فیزیک کوانتومی برای مبتدیان (نوشته‌ی Steven Manly)

این کتاب، به بسیاری از مفاهیمی که موجب انقلاب علمی شده‌اند، نیم نگاهی انداخته است. این در حالیست که نظریه‌‌های مهم نسبیت و فیزیک کوانتومی، نه به خاطر نیازمندی بشر، بلکه در راستای پاسخ به سوالات و تجریبات او متولد شدند. استیون منلی،نویسنده این کتاب ۱۴۴ صفحه‌ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه بهترین تدریس از انجمن معلمان آمریکا شد. او در حال حاضر، استاد دانشگاه روچستر است. طراح تصاویر این کتاب نیز، فورنیر است که لیسانس هنر و طراحی از دانشگاه ماساچوست دارد.

شش قطعه پازل مکانیک کوانتومی

۷- شش قطعه پازل مکانیک کوانتومی: دوره اول در فیزیک کوانتومی (نوشته‌ی Valerio Scarani)

این کتاب، ساختار اتم‌ها و ملکول‌ها، ویژگی‌های جامدات و باغ وحش ذرات زیراتمی را مرور کرده و با توضیح و مثال‌ها، به خواننده کمک می‌کند تا تله پورت و نقض نامساوی‌های بل را درک کند. این کتاب توسط والریو اسکارانی نوشته شده که علاوه بر استادی در دانشگاه ملی سنگاپور، در مرکز تکنولوژی‌های کوانتومی نیز در حال پژوهش است. او نویسنده‌ی کتاب «فیزیک کوانتومی: نخستین رویارویی: تداخل، درهم تنیدگی و واقعیت» است.

کتاب فیزیک کوانتومی راهنمای مبتدیان برای عجیب‌ترین نظریات فیزیک

۸- فیزیک کوانتومی: راهنمای مبتدیان برای عجیب‌ترین نظریات فیزیک (نوشته‌ی Jared Hendricks)

این کتاب،‌ بیشتر به زمینه‌ی تاریخی فیزیک کوانتومی می‌پردازد و درباره‌ی دانشمندان مهم این نظریه مانند اروین شرودینگر، نیلز بور و آلبرت اینشتین صحبت می‌کند. این کتاب در مورد محبوب‌ترین موضوعات فیزیک کوانتومی مانند دوگانگی موج-ذره و نظریه اتحاد فیزیک بحث می‌کند. این کتاب ۸۶ صفحه‌ای، توسط جرید هندیریکس نوشته شده که کتاب «نجوم برای مبتدیان» را نیز نگاشته است.

کتاب فیزیک کوانتومی رویکردی بنیادی به فیزیک مدرن

۹- فیزیک کوانتوم: رویکردی بنیادی به فیزیک مدرن (نوشته‌ی John Townsend)

این کتاب، نگاهی مدرن به فیزیک کوانتوم دارد و در واقع یک کتاب درسی است. درس‌های این کتاب درسی، با آزمایش‌هایی در ساده‌ترین و کوچکترین شکل آغاز می‌شود: یک اتم تنها و یک فوتون تنها. در این کتاب، مکانیک موجی به تدریج به خواننده معرفی می‌شوذ و کاربردهای مکانیک کوانتومی در حوزه‌ی حالت جامد، فیزیک هسته‌ای و فیزیک ذرات را بیان می‌کند. این کتاب نوشته‌ی دکتر جان تاوزند است که در نوشتن ۲۷ عنوان کتاب پرفروش‌، همکاری داشته است. او یک روانشناس و مشاور تجاری نیز است.

دانلود کتاب چگونه فیزیک کوانتومی را به سگ خود بیاموزید؟

این کتاب سرگرم کننده، ماجراهای امی، سگ استاد چاد ارزل است. در این کتاب دکتر ارزل سعی می‌کند فیزیک کوانتومی را در زندگی روزمره سگش به‌کار گیرد. امی درباره مواقعی که می‌تواند از فیزیک کوانتومی استفاده کند، از صاحبش سوال می‌کند، مثلا او می‌پرسد آیا می‌تواند از تونل زنی کوانتومی برای گذشتن از حصار همسایه و تعقیب حیوانات دیگر استفاده کند؟ چاد ارزل، دانشیار دانشگاه نیویورک و نویسنده‌ی کتاب‌های مشهور دیگری مانند «اورکا! دانشمند درون خود را پیدا کنید» و «چگونه نسبیت را به سگ خود بیاموزید» است.

کتاب دنیای کوانتومی فیزیک کوانتومی برای همه

۱۱- دنیای کوانتومی: فیزیک کوانتومی برای همه (نوشته‌ی Kenneth W. Ford)

این کتاب، از ریاضی و مقایسه برای ساده‌کردن فیزیک کوانتومی در هر ذهنی استفاده می‌کند و به ویژه برای افرادی که در فیزیک کوانتومی، مبتدی هستند، ساده و سرراست است. این کتاب همچنین سرگذشت مردان و زنانی که مکانیک کوانتومی را کشف کرده و توسعه دادند، شرح می‌دهد. فورد و گلداستاین، ذرات و برهمکنش آنها را به شیوه‌ی جالبی توضیح می‌دهند.

کتاب الفبای فیزیک: یک راهنمای بسیار مختصر

این کتاب کاملا روی پیدایش مبانی فیزیک و نظریات بنیادی آن تمرکز می‌کند و زمانی که لازم است از عبارات ریاضی استفاده می‌کند. الفبای فیزیک، یک تصویر بزرگ از جهان فیزیکی را به خواننده نشان داده و مطالعه‌ی فیزیک را برای هر کسی، راحت می‌کند. این راهنما، مطالعه‌ی مفاهیم کوانتومی را برای دانشجویان و حتی متخصصان راحت می‌کند.

کتاب فیزیک کوانتومی برای مبتدیان مکانیک کوانتومی و نظریه کوانتومی

۱۳- فیزیک کوانتومی برای مبتدیان: مکانیک کوانتومی و نظریه کوانتومی (نوشته‌ی Jason Stephenson)

این کتاب، راهنمای مختصری است که اطلاعات و معادلات کوانتومی مهمی را در خود گنجانده است. در این کتاب به جای تمرکز روی شالوده‌های فیزیک کوانتومی، آن را به طور منظم و سامان‌دهی شده، توضیح می‌دهد. جیسون به مرور پیشرفت‌های جدید می‌پردازد تا دانش ما را درباره‌ی جهان اطرافمان بیشتر کند.

کتاب 101 سوال کوانتومی چیزی که نیاز دارید در مورد جهانی که نمی‌توانید ببینید، بدانید

۱۴- ۱۰۱ سوال کوانتومی: چیزی که نیاز دارید در مورد جهانی که نمی‌توانید ببینید، بدانید (نوشته‌ی Kenneth Ford)

این کتاب تلاش می‌کند سوالات کوانتومی رایج را به اختصار و به زبان ساده به خوانندگان بفهماند و به این منظور از مفاهیم بنیادی، کمک می‌گیرد. این کتاب همه چیز از کوارک‌ها تا جهش‌های کوانتومی تا لیزرها و ابررساناها را پوشش می‌دهد. نقطه قوت این کتاب، تعدد مفاهیمی است که توضیح داده می‌شوند.

کتاب مکانیک کوانتومی راهنمای خودآموز

۱۵- مکانیک کوانتومی: راهنمای خودآموز (نوشته‌ی David McMahon)

این کتاب یک راهنمای کامل برای هر کسی است که می‌خواهد مطالب بیشتری در مورد فیزیک کوانتومی بیاموزد. این کتاب به شما اجازه می‌دهد تا جوهره‌ی فیزیک کوانتومی را با سرعت و به روش خود بیاموزید. این راهنما، از مفاهیم ساده شروع کرده و قدم به قدم وارد مسائل عمیق‌تر می‌شود. این کتاب، درک مفاهیمی مانند فضای حالت، اندازه حرکت زاویه‌ای و نظریه پراکندگی را برای خواننده، راحت‌تر می‌کند.

عدم قطعیت: اینشتین، هایزنبرگ، بور و مبارزه برای روح علم

۱۶- عدم قطعیت (نوشته‌ی David Lindley)

یکی از رویکردهای رایج برای توضیح فیزیک کوانتومی، نگاه کردن به آن و شخصیت‌های بنیان‌گذار آن، به شیوه‌ی تاریخی است. این کتاب، یک مثال مختصر و مفید درباره‌ی ریشه‌ی اصل عدم قطعیت هایزنبرگ بوده و بسیاری از بحث‌های آلبرت اینشتین و نیلز بور را در مورد بنیان‌های فلسفی نظریه کوانتومی پوشش داده است. این کتاب، اندکی بیشتر از دوره‌ی «مکانیک کوانتومی قدیم» را پوشش می‌دهد و بیشتر روی سال‌های بین مدل اتمی بور در سال ۱۹۱۳ و مکانیک کوانتومی مدرن در سال ۱۹۲۷ تمرکز کرده است.

این کتاب، مفهوم درهم تنیدگی را از ابتدا و با جزییات توضیح داده و توسعه‌ی آن را تا دهه‌ی ۱۹۷۰ و نخستین آزمایش‌های درهم‌تنیدگی، پوشش می‌دهد. گیلدر، کتابش را به صورت مکالمه‌ی بین شخصیت‌های کلیدی و با دیالوگ‌هایی که از نامه‌ها و سایر دست‌نوشته‌هایشان بدست آمده، توضیح می‌دهد.

این کتاب، رویکردی علمی-ژورنالی به توسعه‌ی مکانیک کوانتومی داشته و مبتنی بر مصاحبه‌های گسترده‌ با بنیان‌گذاران باقی‌مانده‌ی نظریه‌ی کوانتومی و همکاران آنهاست. از طرفی این کتاب بر نقش کلیدی آزمایش‌هایی مانند مشاهدات پرتوی کیهانی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، تاکید می‌کند.

معمای بی نهایت

این کتاب، رویکردی تاریخی به توسعه مدل استاندارد، QED، اتحاد نیروهای الکترومغناطیس و ضعیف و مکانیزم -هیگز برای جرم‌دار کردن ذرات دارد. از طرفی، بسیاری از گام‌های اشتباه و فرصت‌های از دست رفته‌ی در طول مسیر توسعه مکانیک کوانتومی در این کتاب، با جزییات توضیح داده می‌شود و از این نظر، بسیار جالب و جذاب است.

همانطور که از نامش پیداست، کتاب ارزشمندی است که به نقش ضدفرهنگ و تفکر جدید در پیدایش جرقه‌‌های علاقمندی مجدد به بنیان‌های کوانتومی می‌پردازد. تفکر هیپی در دهه‌ی ۱۹۸۰ متولد شد.

 

کتاب نظریه تقریبا همه چیز

کتابی که توضیح می‌دهد فیزیک کوانتومی، چگونه کار می‌کند. این کتاب، یک بررسی مختصر در مورد مدل استاندارد فیزیک ذرات است: مجموعه‌ای از ذرات و نیروهایی که هر چیزی که ما در فیزیک می‌شناسیم، می‌سازند.

۲۲- رقص فوتون‌ها (نوشته‌ی Anton Zeilinger)

یک بررسی عالی در مورد درهم تنیدگی در حوزه‌ی اپتیک کوانتومی است. زیلینگر یک شخصیت علمی برجسته در این زمینه است (معمولا نام او همیشه به عنوان نامزد جایزه نوبل بعدی فیزیک در میان حدس و گمان‌ها به چشم می‌خورد). این کتاب از آن جهت بسیار جذاب است که خواننده با نگاه کردن به داده‌های واقعی می‌تواند همبستگی‌های شبح‌وار درهم تنیدگی را از اندازه‌گیری‌ فوتون‌های قطبیده مشاهده کند.

الکترودینامیک کوانتومی نظریه شگفت انگیز نور و ماده اثر فاینمن

۲۳- الکترودینامیک کوانتومی، نظریه شگفت‌انگیز نور و ماده نوشته ریچارد فاینمن

نمی‌توان در مورد بهترین کتاب‌های کوانتومی صحبت کرد و در مورد لکچرهای نابغه‌ی کاریزماتیک کوانتومی، یعنی ریچارد فاینمن چیزی نگفت. کتاب QED مجموعه‌ای از لکچرهای فاینمن در اوایل دهه ۱۹۸۰ است. این کتاب، یکی از بهترین توضیحاتی است که می‌توانید در مورد الکترودینامیک کوانتومی پیدا کنید که توسط یکی از بنیا‌ن‌گذاران آن نوشته شده است. شهرت فاینمن، به اندازه‌ی کافی زیاد است و نیازی به توضیح بیشتر در مورد نویسنده و سوابقش نیست!

کتاب مکانیک کوانتومی: حداقل پیش‌نیاز نظری

این کتاب، مبتنی بر تجربیات چندساله ساسکیند در تدریس است. اگرچه این کتاب، معادلات زیادی دارد، اما ساسکیند آن‌ها را به سادگی هر چه تمام‌تر توضیح می‌دهد.

۲۵- چالش‌های کوانتوم (نوشته‌ی George Greenstein و Arthur Zajonc)

این کتاب، ایده‌های خوبی درباره استفاده از ریاضی دارد (مثلا محاسبات صریح‌تر نسبت به ساسکیند و فریدمن) و آزمایش‌های اپتیک کوانتومی را به طور عالی مرور می‌کند. شما می‌توانید تمام واقعیت‌های عجیب درباره فوتون‌ها و درهم تنیدگی را لمس کنید.

کتاب معمای کوانتوم: ملاقات فیزیک و آگاهی

یکی از ایده‌هایی که اوایل انقلاب کوانتومی، مطرح شد، این بود که اندازه‌گیری کوانتومی به یک مشاهده‌گر آگاه نیاز دارد. این ایده، بسیار مبهم است به گونه‌ای که نمی‌شود در مورد آن، کار علمی کرد و در واقع از فیزیک واقعی، بسیار دور است، اما برخی از هیپی‌ها (که در بالا هم کتابی در مورد آنها معرفی کردیم) از این ایده استفاده کردند. این امر موجب شد برخی از دانشمندان، کتاب‌های غیرعلمی در مورد نقش آگاهی در فیزیک کوانتومی بنویسند، اما این کتاب، یکی از چند کتاب خوبی است که در مورد آگاهی و کوانتوم نوشته شده است.

کتاب تجاوز از چمن اینشتین

این کتاب در مورد موضوعات جنجالی و انتزاعی که فراسوی فیزیک کوانتومی عادی قرار می‌گیرند (مانند کوانتوم سیاهچاله‌ها)، صحبت می‌کند. اگرچه این کتاب، مفاهیم سنگینی دارد، اما جذابیت آنها، اشتیاق خواننده را برای مطالعه ادامه کتاب، بیشتر می‌کند.

این لیست ۲۷ موردی بهترین کتاب های کوانتومی می‌تواند از شما یک متخصص کوانتومی بسازد و امیدواریم از مطالعه آنها، شیرینی دنیای کوانتوم را بیش از پیش بچشید. اکثر این کتاب ها توسط دانشمندان شاخص و برجسته نوشته شده که خود به طور تخصصی در این زمینه ها فعالیت می‌کنند، اما واقعیت این است که بهترین کتاب های کوانتومی به لیست بالا محدود نمی‌شود، کتابهای بسیار زیادی در زمینه مکانیک کوانتومی منتشر شده‌اند که به علت محدودیت، در لیست بالا دیده نمی‌شوند، بنابراین اگر کتاب مفیدی در زمینه کوانتوم مطالعه کرده‌ و آن را در لیست بالا ندیده‌اید، آن را در بخش دیدگاه‌ها با دیپ لوکی‌ها به اشتراک بگذارید.

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۳ دیدگاه

  1. با سلام. من تصمیم دارم کتاب عصر درهم تنیدگی را ترجمه کنم بنظرم ترجمه فارسی ان برای دانشجویان بسیار مورد نیاز است. اگر کسی از دوستان تمایل به همکاری دارند بسیار خوشحال میشوم که از طریق ایمیل به من اطلاع دهند .

ارسال نظر

*