Real Time Web Analytics خدا چیست؟ | دیپ لوک

خدا چیست؟

سعید حسنی asked 3 ماه ago

با عرض سلام، سوالی داشتم در مورد مطلبی که در سال ۹۴ توسط خانم دکتر ریاحی تحت عنوان خدا چیست… نوشته شد. میخواستم بدونم در این جمله که در متن بهش اشاره شده«در حالیکه “هیچ” در فیزیک، یک میدان است و به معنای عدم نیست» واژه میدان به معنای فضایی است که قوانین طبیعت بر اون حاکم باشند؟ و اینکه آیا این مطلب رو میشه با این گفته اد ترایون:«میتوان از هیچ مطلق چیزی را خلق کرد به شرط آنکه قوانین طبیعت حتی برای هیچ حاکم باشد» مربوط دونست؟

حامد احمدی replied 3 ماه ago

این که من به شما لبخند می زنم و شما شاد می شوی، من در آسمانی پایین تر از خودم، امواج الکترومغناطیس تولید کردم و شما آن را دریافت می کنی و کامپایل می کنی دوباره به جهانی بالاتر و قابل درک، و شاد می شوی. اصولاً داد و ستد محبت، در جهانی و آسمانی پایین تر اتفاق می افتد.
کتاب های متعددی خواندم که فهم و لذت آدمی و معادلات روحی انسان را می خواهند با روابط آسمان پایین حل کنند، هرچند مشابه اند، اما چیستی عدم و غیره، در عالم فهم انسان، با عالم فهم اتم ها و عوامل پایین و تر و بالاتر، روابط ش فرق می کند، هرچند مشابه است.
اما،
تعریف خدا،
خدا مدلی است برای توجیه پذیرتر کردن محبت بی دریغ. که منجر می شود به لذت. تا همیشه سنت بر این تعلق گرفته است که لذت، ناشی از تجربه خدا بودن باشد، و تا این سنت در همه ی عوامل جاری است، خدا هست، همیشه و همه جا. این چیزی است که ما وقتی به خدا نگاه می کنیم می بینیم، اما اینکه خدا چیست، بر هیچ کس معلوم نیست، و نیازی نیست که معلوم باشد. آنچه هست، سرچشمه محبت بی دریغ است و ما، من، اتم ها، یک گربه ماده، کوتوله سرخ، یک راه لذت دارد، پر شدن و خالی شده، و در آن اوج یک احساس بینهایت. و خداوند بزرگ را شکر که می توانیم ادایش را درآوریم..

*

1 Answers
ناهید سادات ریاحی عضو سایت answered 3 ماه ago

قبل از هر چیز باید مرزبندی ها رو مشخص کنم تا گیج نشید، ما یه مکانیک کلاسیک داریم، یه نظریه کوانتوم استاندارد داریم و یه نظریه میدان کوانتومی. هیچی که ما اینجا ازش حرف میزنیم و میگیم یه میدان هست، در واقع در چارچوب نظریه میدان کوانتومی هست. در این نظریه، دیگه میدان مثل چارچوب کلاسیکی تعریف نمیشه (یعنی به معنای شعاع موثر یک نیرو)، بلکه اینجا منظور از میدان، یک اپراتور یا عملگر هست. در نظریه میدان کوانتومی، هر ذره به صورت برانگیختگی میدان درنظر گرفته میشه، و خلا در واقع حالت پایه میدان (کمترین انرژی) هست. برای درک بهتر این موضوعات، توصیه میکنم حتما قسمت های جدید کلاس درس کوانتومی که در همین مورد هست و در چند روز آینده از دیپ لوک منتشر میشه رو مطالعه کنید.

Your Answer