دانشمندان اشیا را بدون استفاده از متا مواد ناپدید کردند!

3

تیمی از دانشمندان، اشیا را در محدوده ی مایکروویو و به کمک استوانه ای همگن، به طور کامل ناپدید کردند.این روش مبتنی بر درک جدیدی از پخش امواج الکترومغناطیسی است. در واقع دانشمندان نور پخش شده از یک استوانه ی شیشه ای پرشده با آب را مطالعه کردند. چنین آزمایشی در واقع همتای مسئله ی کلاسیکی پخش از یک کره ی همگن را نشان میدهد که حدود یک قرن پیش، راه حل آن پیدا شده است. بااین حال وقتی موادی با ضریب انعکاس بالا را در نظر بگیریم، این مسئله همچنان در فیزیک، غیرمعمول باقی می ماند. در این پژوهش دانشمندان از آب معمولی استفاده کردند که می توان ضریب انعکاس آن را با دما تنظیم کرد.

ضریب انعکاس بزرگ، دو مکانیسم پخش را نشان می دهد: پخش رزونانسی که به استقرار نور در داخل استوانه مربوط است و پخش غیر رزونانسی که با وابستگی اندک آن به فرکانس موج، مشخص می شود. برهمکنش بین این دو مکانیسم، رزونانس فانو نام دارد. محققان دریافتند که امواج در فرکانس های معینی از طریق مکانیسم رزونانسی پخش می شوند، در حالیکه مکانیسم های غیررزونانسی دارای فاز مخالف بوده و تخریب می شوند و بنابراین می توانند جسم را ناپدید کنند. به کمک این روش، برای نخستین بار، یک جسم همگن در آزمایشگاه ناپدید شد. به کمک این تکنیک می توان جسم را در فرکانس معین ۱.۹ گیگاهرتز، تنها با تغییر دمای آب درون استوانه از ۹۰ به ۵۰ درجه ی سانتیگراد، ناپدید کرد! پژوهشگران اعلام کردند این روش را می توان در محدوه های دیگر امواج الکترومغناطیس نیز به کاربرد.

دریافت فایل اصلی این پروژه به صورت PDFمنبع: scitechdaily

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۳ دیدگاه

  1. سلام منظور از ناپدید شدن اینه که بعد از قطع عملیات اون جسم (در اینجا آب) دوباره ظاهر میشه؟ یا فقط به خاطر نوسانی که درونش ایجاد میشه نور ساطع شده از اون به ما نمیرسه

ارسال نظر