برندگان جایزه های نوبل فیزیک و شیمی ۲۰۱۵ دیروز و امروز اعلام شدند + ویدئوی مراسم

2

جایزه ی نوبل، معتبرترین جایزه ی علمی دنیاست که هر ساله در رشته های فیزیک، شیمی، پرشکی، ادبیات، اقتصاد و صلح اهدا می شود. جوایز نوبل شیمی و فیزیک ۲۰۱۵، دیروز و امروز اعلام شد. با دیپ لوک همراه باشید…

جایزه نوبل معتبرترین جایزهٔ علمی است که به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دار و شیمیدان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند، پایه‌گذاری شد. در سال ۱۹۰۱ میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به بشر کرده باشند. ششمین جایزه یعنی نوبل اقتصاد نیز در سال ۱۹۶۸ میلادی، توسط بانک مرکزی سوئد پایه‌گذاری شد که البته در لیست جوایز مرتبط با بنیاد نوبل جایی ندارد. (ویکی پدیا)

برندگان جوایز نوبل، ۸ میلیون کرونر سوئد (معادل ۹۶۰ هزار دلار؛ معادل ۳ میلیارد و ۲۶۴ میلیون تومان) را دریافت می کنند که در صورت برنده شدن اشتراکی چند نفر، این مبلغ میان آنها به طور مساوی تقسیم می شود. هر برنده، یک دیپلم به همراه یک مدال طلا را در جشن سالیانه ی جایزه نوبل در ۱۰ دسامبر (سالروز درگذشت موسس جایزه نوبل، آلفرد نوبل) دریافت می کند. دیروز و امروز، برندگان جوایز نوبل فیزیک و شیمی ۲۰۱۵ اعلام شدند.

جایزه ی نوبل فیزیک ۲۰۱۵

آکادمی علمی سلطنتی سوئد، جایزه ی نوبل فیزیک ۲۰۱۵ را به تاکاکی کاجیتا (Takaaki Kajita) و آرتور بی مک دونالد (Arthur B. McDonald) به خاطر کشف ارتعاشات نوترینو اهدا کرد. این کشف نشان می دهد نوترینو دارای جرم است. مک دونالد از دانشگاه کویین کانادا و کاجیتا از دانشگاه توکیو است.

جایزه های نوبل فیزیک و شیمی 2015
راست: کاجیتا؛ چپ:مک دونالد

این ذرات بنیادی یعنی نوترینوها از نظر فراوانی در کائنات، پس از فوتون ها، در مقام دوم قرار دارند. این ذرات در واکنش های هسته ای (مثلاً در خورشید و ستاره ها) خلق می شوند. آنها به صورت بسیار اندکی با محیط پیرامونشان برهمکنش می کنند، مثلاً آنها می توانند از درون زمین رد شوند، بی آنکه متوقف شوند! هر لحظه هزاران نوترینو در حال عبور از بدن شما هستند! سه نوع نوترینو وجود دارد: نوترینوی الکترون، نوترینوی میو و نوترینوی تاو. جایزه ی نوبل امسال به خاطر کشفی آزمایشگاهی داده شده که تایید کرد نوترینو می تواند تغییر ماهیت دهد. برای مثال، یک نوترینوی میو می تواند تبدیل به یک نوترینوی تاو شود. در واقع آنها ارتعاش می کنند! این مشاهدات به وسیله ی دو گروه تحقیقاتی، یکی در ژاپن و دیگری در کانادا انجام شد. این کشف، ثابت می کند که نوترینوها که تا پیش از این تصور می شد، جرمی ندارند، دارای جرم اندکی هستند. از آنجایی که نوترینوها یکی از فراوانترین موجودات عالم هستند، این کشف قطعاً دید ما را نسبت به کائنات تغییر می دهد.

ویدئوی مراسم معرفی برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۵ در کانال دیپ لوک

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۵

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۵ به طور مشترک به توماس لیندال (Tomas Lindahl)، پائول مودریچ (Paul Modrich) و عزیز سانکار (Aziz Sancar) برای مطالعات مکانیکی بازسازی DNA اهدا شد.

جایزه های نوبل فیزیک و شیمی 2015
سمت راست: لیندال، سمت چپ و بالا: موردریچ ، سمت چپ و پایین: سانکار

آقای لیندال از مرکز فرانسیس کریک است. او ثابت کرد که DNA با سرعتی که توسعه ی حیات در زمین را غیرممکن کرده است، تخریب می شود. این دید او منجر به کشف یک مکانیسم ملکولی مبتنی بر بُرش شد. این مکانیسم ملکولی به طور مستمر،تخریب DNA ما را خنثی می کند.

آقای مودریچ از مرکز پزشکی هاوارد هیوز است. او نشان داد که یک سلول، چگونه خطاهای زمان رونویسی DNA در تقسیم سلولی را تصحیح می کند. این مکانسیم که اصلاح عدم تطابق ها نامیده می شود، تعداد خطاهای زمان رونویسی DNA را حدوداً هزاربار کاهش می دهد. نقص های مادرزادی، مثلاً عوامل ایجاد ارثی سرطان روده در همین اصلاح عدم تطابق ها، شناخته می شود.

آقای سانکار از دانشگاه کارولینای شمالی است. او مکانیسم بازسازی برش نوکلئوتید را ترسیم کرد. سلول ها از این مکانیسم برای اصلاح آسیب های ناشی از اشعه ی مارورابنفش بر DNA استفاده می کنند. افرادی که هنگام تولد در این مکانیسم دچار نقص باشند، اگر زیاد در معرض نور خورشید قرار بگیرند، به سرطان پوست مبتلا خواهند شد. سلول همچنین از این مکانیسم برای تصحیح نقص های ایجاد شده به وسیله ی مواد جهش زا استفاده می کند. هر یک از موارد گفته شده در بالا، دانشی بنیادی در مورد چگونگی زندگی سلول ها و راه هایی برای توسعه ی راه های درمانی سرطان ها فراهم می کنند.

ویدئوی مراسم اعلام اسامی برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۵ در کانال دیپ لوک

-بزودی اخبار و اطلاعات جالب دیگری شامل بیوگرافی و مصاحبه ی برندگان و همچنین نکات جالب در مورد تاریخچه ی جایزه نوبل در دیپ لوک قرار خواهد گرفت.

-مراسم رسمی اهدای جوایز، ۱۰ دسامبر ( ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۴) و در سالن کنسرت شهر استکهلم سوئد برگزار خواهد شد و اخبار و ویدئوی مراسم در دیپ لوک قرار خواهد گرفت.

برای دریافت تازه ترین اخبار دیپ لوک، از طریق یکی از راه های زیر در خبرنامه های دیپ لوک عضو شوید:

عضویت در خبرنامه ایمیلی دیپ لوک عضویت در خبرنامه تلگرام دیپ لوک

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو

  1. عالی بود مرسی…
    واقعا باید بهشون تبریک گفت… کاش ما هم از این انسانهای بزرگ تو کشورمون داشتیم….

ارسال نظر