Real Time Web Analytics پژوهش تازه نشان می‌دهد جهان هولوگرافیک ، واقعیت دارد! | دیپ لوک

پژوهش تازه نشان می‌دهد جهان هولوگرافیک ، واقعیت دارد!

6

دانشمندان نخستین مدرک قوی مبنی بر اینکه جهان می‌تواند یک هولوگرام پیچیده و وسیع باشد را بدست آوردند. فیزیکدانان و اخترفیزیکدانان نظری که بی‌نظمی ها را در تابش زمینه‌ی کیهانی (پس‌تاب بیگ‌ بنگ) بررسی می‌کنند، دریافتند که در این تابش، یک شاهد بسیار قوی دال بر توضیح جهان هولوگرافیک وجود دارد، در حقیقت، یک توضیح سنتی برای این بی‌نظمی‌ها یا استفاده از نظریه‌ی تورم کیهانی وجود دارد. نتیجه این پژوهش، چند روز پیش در ژورنال معتبر Physical Review Letters منتشر شد. جالب است بدانید نویسنده اول این مقاله، یک اخترفیزیکدان جوان ایرانی به نام نیایش افشردی است که بارها مقاله‌های مهم دیگری از او را در دیپ لوک پوشش داده‌ایم. 

نظریه جهان هولوگرافیک که در دهه ۱۹۹۰ پیشنهاد شد، می‌گوید تمام اطلاعاتی که واقعیت سه بعدی ما (به اضافه یک بعد زمان) را می‌سازند، روی مرزهای یک سطح دو بعدی قرار دارد. تصور کنید هر چیزی که در این جهان سه بعدی، می‌بینید، می‌شنوید و حس می‌کنید، در حقیقت از یک میدان دو بعدی سرچشمه گرفته باشد. ایده اصلی شبیه به هولوگرام‌های عادی است که یک تصویر سه بعدی را در یک سطح دو بعدی رمزگذاری می‌کنند؛ مثل هولوگرام‌هایی که در کارت‌های اعتباری می‌بینیم. حالا تصور کنید این‌بار تمام جهان، کدگذاری شده است.

یک مثال بارز در مورد ویژگی‌های هولوگرافیکی، تماشای یک فیلم سه بعدی در سینماست. ما تصاویری را می‌بینیم که طول، عرض و از همه مهم‌تر، عمق دارند. در حالیکه همه‌ی آنها از یک صفحه دو بعدی مسطح، منشا گرفته‌اند. تفاوت چنین فیلمی با جهان سه بعدی، در این است که می‌توانیم اشیا را لمس کنیم و بنابراین از دید ما، تصاویر واقعی هستند.

در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی که در تلسکوپ‌ها و ابزارهای حسی اتفاق افتاده، به دانشمندان اجازه داده تا میزان زیادی از اطلاعات مخفی در امواج باقی‌مانده از نخستین لحظات انفجار بزرگ را آشکارسازی کنند. دانشمندان با استفاده از همین اطلاعات، توانستند ارتباط پیچیده‌ای را بین شبکه‌ای از ویژگی‌های موجود در داده‌ها و نظریه میدان کوانتومی، برقرار کنند. آنها دریافتند که برخی از ساده‌ترین نظریه‌های میدان کوانتومی،‌ می‌توانند تمام مشاهدات کیهان‌شناسی جهان اولیه (جهان لحظاتی پس از انفجار بزرگ) را توضیح دهند.

پروفسور اسکندرایز می‌گوید:

هولوگرافی، گام بسیار مهم و رو به جلو در دیدگاهی است که ما در مورد ساختار و خلق جهان، تصور می‌کنیم. نظریه نسبیت عام اینشتین، تقریبا هر چیزی را در مقیاس بزرگ، توضیح می‌دهد، اما وقتی می‌خواهیم ریشه‌ و مکانیسم آن را در مقیاس کوانتومی، بسنجیم، با چالش مواجه می‌شویم. دهه‌هاست که دانشمندان برای ترکیب نظریه نسببت عام اینشتین با مکانیک کوانتومی، تلاش می‌کنند. برخی از محققان، معتقدند که نظریه جهان هولوگرافیک می‌تواند این دو نظریه را با هم آشتی دهد. من امیدوارم، پژوهش ما بتواند یک گام به این مهم،‌ نزدیک‌تر شود.

دانشمندان امیدوارند این پژوهش بتواند درهای تازه‌ای به روی درک جهان اولیه و چگونگی ترکیب فضا و زمان باز کند.

دانلود مقاله اصلی به صورت PDF

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۶ دیدگاه

 1. مازیار چیت ساز

  با سلام بر خانم ریاحی گرامی
  از سایت خوبتان تشکر میکنم. اما نکته ی مهمی در این خبر «جهان هولوگرافیک وجود دارد» به نظرم می رسد که مایلم با شما در میان بگذارم. خودتان می دانید که به تازگی بسیار معمول شده که نظریاتی غیرعلمی، شبه عرفانی، فلسفی، … با استفاده از عبارتهای علمی بیان شود. به این ترتیب خوانندگان به صورت غیرمستقیم دچار این تصور می شوند که این نظریات بر مبنای شواهد علمی تأیید شده است. نظریه ی «جهان هولوگرافیک» هم یکی از قبیل نظریات است.
  تا آنجا که اطلاعات من اجازه می دهد می توانم بگویم آن چه در فیزیک به نظریه هولوگرافیک معروف است، نظریه ای است راجع به میدان کوانتومی بدون گرانش که یک بعد کمتر از مدل استاندارد دارد. اما این اصطلاح در بین خوانندگان (دست کم ایرانی) بیشتر با کتاب «جهان هولوگرافیک» ترجمه آقای مهرجویی پیوند خورده است، که کتابی غیرتخصصی و شاید هم شبه علمی محسوب شود. کتابی که حتی خود نویسنده آن هم به غیرعلمی بودن اذعان دارد و بیشتر آن را نظری فلسفی می داند.
  فکر نمی کنید عنوان مقاله شما ممکن است موجب تأیید ضمنی این قبیل نظرهای شبه علمی گردد؟

  • مازیار عزیز از اظهار لطفتون و اینکه نظرتون رو به اشتراک گذاشتید، سپاسگزارم. در مورد مفاهیم شبه علمی و حتی کاملا غیرعلمی زیادی که اخیرا در رابطه با نظریه کوانتوم مطرح شده، کاملا با شما موافقم، همونطور که بارها در پاسخ به کامنت‌های دوستان در پست‌های دیگه هم، این مسئله رو مطرح کردم. در مورد جهان هولوگرافیک، ممکنه به قول شما کتاب آقای مهرجویی، این تصور غلط رو به ما القا کنه، اما نظریه کیهان شناسی هولوگرافی، یک نظریه کاملا علمی هست که بنیان‌های ریاضی داره (همون طور که در مقاله اصلی که در انتهای پست هم گذاشتم دقیقا توضیح داده میشه). بنابراین به نظر من چیزی که اینجا مهمه، به کار بردن یه عبارت خاص نیست، بلکه تعبیر و تفسیر درست اون هست، این دقیقا چیزیه که در مورد تمام موضوعات شبه علمی مفاهیم کوانتومی صدق میکنه: یعنی تفسیر اشتباه!

 2. با سلام وخسته نباشید
  خانم دکتر یه سوال پیش می اید که ایاکتاب آقای مایکل تالبوت مواردی که گفته است صحت دارد ویا شما به دیگران پیشنهاد خواندن ان را میدهید
  متشکرم وسپاسگزارم

ارسال نظر

*