سرگذشت آنجلا مرکل: از یک شیمیدان کوانتومی تا قدرتمندترین زن جهان!!

7

در اولین قسمت زنگ تفریح کوانتومی، به سرگذشت زندگی زنی که برای پنجمین بار لقب قدرتمندترین زن دنیا را از آن خود کرده، خواهیم پرداخت: آنجلا مرکل، کسی که دکترای شیمی کوانتومی دارد. با دیپ لوک همراه باشید…

امسال هم وبسایت معتبر Forbes برای پنجمین بار، آنجلا مرکل، یعنی صدراعظم کنونی آلمان را به عنوان قدرتمندترین زن جهان، اعلام کرد. اما بهانه ی اصلی ما برای نوشتن این مقاله این است که مرکل زودتر از آنکه یک سیاستمدار قهار باشد، یک شیمیدان کوانتومی بود که مدرک Ph.D خود را در این رشته اخذ کرد. حالا آنجلا مرکل علاوه بر آنکه در صدر قدرتمندترین اقتصاد اروپاست، کارگزار اصلی کمک عظیم مالی یورو نیز می باشد. مرکل، رهبر مسلم حزب سیاسی خودش است و در سومین دوره ی صدر اعظمی خود بسر می برد و از این نظر نیز رکورد تازه ای ثبت کرده است.

rtx13n3l (2)
آنجلا مرکل در مقابل اتوبوس کمپین تبلیغاتی اش در انتخابات سال ۲۰۱۳

اگر چه مرکل نخستین زنی بود که در آلمان ریاست دولت را به دست گرفت، اما در اروپا زن دیگری  قبل از او این لقب را بدست آورده بود، مارگارت تاچر انگلیسی، نخست وزیر بریتانیا، نخستین زنی بود که در اروپا به ریاست دولت رسید. جالب است بدانید که تاچر هم فارغ التحصیل رشته ی شیمی بود! البته زمینه ی علمی او به طور دقیق تر، کریستالو گرافی پرتوی ایکس بود. در ادامه داستان زندگی مرکل را در برهه های کوتاه زمانی و به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد. شاکله ی اصلی این مقاله از سایت معتبر بیزنس اینسایدر گرفته شده و اطلاعات جانبی از سایت های معتبر تلگراف و گاردین اقتباس شده است.


تولد در هامبورگ

angela-kasner-was-born-in-hamburg-west-germany-on-july-17-1954
آنجلا در سن ۳ سالگی در سال ۱۹۵۷

آنجلا دوروتئا کزنر در هامبورگ (آلمان غربی) و در ۱۷ جولای سال ۱۹۵۴ متولد شد. مادر آنجلا، معلم انگلیسی و پدرش، یک کشیش بود. چند هفته پس از تولد آنجلا، آنها به تمپلین در آلمان شرقی مهاجرت کردند که حدود یک ساعت با برلین فاصله داشت. کودکی آنجلا با سازمان مخفی پلیس گره خورده است، او یادگرفته بود که همیشه کارت شناسایی اش را به قفسه ی سینه اش بچسباند.


آنجلا در درس هایش عالی بود

a-perfectionist-by-nature-she-excelled-in-her-studies

او در دروسش و به ویژه در ریاضی، علوم و زبان عالی بود. در سنین جوانی، والدینش او را به شرکت در سازمان جوانان کمونیست یا سازمان جوانان آزاد آلمانی تشویق کردند تا مهارت های سیاسی اش بالاتر رود.


کوچ از فیزیک به شیمی

she-became-a-physicist

مرکل در میان همسالانش محبوب بود و پس از ورود به دانشگاه با یکی از دانشجویان فیزیک به نام اولریش مرکل آشنا شد و در سال ۱۹۷۷ با او ازدواج کرد. پس از آن او مدرک فیزیک را از دانشگاه لایپزیگ گرفت. آنجلا تحصیلات آکادمیک خود را ادامه داد و به  آکادمی علوم نخبگان آلمانی در برلین رفت و مدرک دکترای خود را در شیمی کوانتومی در سال ۱۹۸۶ کسب کرد. او به ویژه در زمینه ی محاسبات ثابت سرعت کار می کرد. این هم عنوان یکی از مقاله های او:

Ab initio quantum chemical study of the SN۲ reaction, CH۳F+H → CH۴+F, in the gas phase

فهرستی از مقالات مرکل را می توانید اینجا پیدا کنید. آنجلا در سال ۱۹۸۲ از همسر اولش جدا شد، اما فامیلی مرکل را برای خود حفظ کرد.


ازدواج دوم تا شغل شریف جعبه گشایی!

آنجلا مرکل و همسرش یوآخیم زاوِر
آنجلا مرکل و همسرش یوآخیم زاوِر

پس از کسب مدرک دکترا، او به عنوان یک شیمیدان در آکادمی علوم مشغول به کار شد. تعداد محققان زن در آنجا کم بود. او در سال ۱۹۸۹ با یوآخیم زاوِر که یک استاد شیمی بود، ازدواج کرد. در سال ۱۹۸۹ مرکل به طور جدی تری وارد عرصه ی سیاست شد و به فعالان راست حزب دموکرات بیداری ملحق شد. نخستی شغل او بازکردن جعبه ی کامپیوترهای جدید و چیدن آنها در دفتر بود. یک سال بعد، او سخنگوی زن حزب شد و نام حزب را به اتحاد برای آلمان تغییر داد.


باز هم موهای کوتاه …

she-was-a-rarity-in-the-political-world

مرکل به عنوان زنی که دکترای شیمی کوانتومی داشت، به سرعت در دنیای سیاست مورد توجه قرار گرفت. او در نقش یک سخنگوی زن، موهای کوتاه، دامن های گشاد و صندل را در ظاهر خود حفظ کرد! مواردی که به خاطرشان مورد انتقاد قرار می گرفت. همتایان مردش از این وضع ظاهر او ناراضی بودند و حتی پیشنهاد دادند تا برای خرید لباس های مناسب تر به او پول بدهند!


سکوی پرتاب مرکل

she-excelled-at-her-political-appointments
خانم مرکل در مقام وزیر محیط زیست

جهش مرکل زمانی اتفاق افتاد که به بزرگترین حزب آلمان غربی، یعنی حزب مسیحی دموکرات (CUD) پیوست. قطعاً کسی که سکوی پرتاب را برای فراهم کرد، هلمت کوهل، رهبر این حزب بود که در سال ۱۹۹۱، مرکل را به عنوان وزیر زنان و چندسال بعد به عنوان وزیر محیط زیست انتخاب کرد.


تاریخ سازی

and-then-she-made-history
آنجلا مرکل پس از انتخاب به عنوان رهبر جدید CUD، دسته گل در دست دارد در ۱۰ آوریل سال ۲۰۰۰

او در سال ۲۰۰ به عنوان رهبر جدید CDU انتخاب شد و بنابراین اولین زنی بود که رهبری یک حزب بزرگ آلمانی را برعهده می گرفت. پس از آن، مرکل فعالیت خود را ضد رهبرحاکم سوسیال دموکرات، یعنی شرودر آغاز کرد.


ادب و زیرکی در سیاست مرکل را به صدراعظمی می رساند

she-became-popular-with-voters-for-her-classiness

در طول یک مناظره ی زنده ی تلویزیونی (در شبکه ی مشهور RTL آلمان)، شرودر بر سر مرکل فریاد زد و گفت او باید اعلام کند که یک بازنده است. مرکل با کمال ادب و خونسردی پاسخ شرودر را داد. ترفندی که همیشه برای شکست رقبایش در مناظره به کار می برد. همین باعث شد تا مردم او را به عنوان یک کاندیدای مودب و با سیاست تشخیص دهند و در نتیجه اندکی پس از آن، مرکل صدر اعظم شد.


رویکردی علمی در سیاست

she-uses-a-scientific-approach-in-politics

مرکل می گوید: “مردم اغلب مرا به عملکرد آهسته متهم می کنند. اما برای من مهم است که تمام جوانب یک کار را بسنجم. من در مورد هر تصمیمی یک روز تمام فکر می کنم تا ببینم چگونه آن را باید توسعه داد و نظر مردم در مورد آن چه خواهد بود یا اینکه چه انتقادی به آن وارد است”


کسی که مقابل همتایان مردش، کم نمی آورد!

she-doesnt-flinch-at-the-machismo-of-her-counterparts

در نخستین سفر مرکل به عنوان صدراعظم به کرملین روسیه، ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه یک سگ مخملی اسباب بازی را به او هدیه داد! چرا که در اواسط سال های ۹۰ مرکل مورد حمله ی یک سگ قرار گرفته بود. در سفر بعدی پوتین درخواست کرد تا سگ سیاهش را به داخل اتاق بیاورند. پوتین به سگ اجازه داد تا در اتاق بگردد، در حالیکه خودش روی صندلی نشسته بود و پوزخندی بر لب داشت و البته انتظار داشت تا مرکل هم بترسد! اما مرکل کم نیاورد و در مقابل پوتین، چهره ی خندانی به خود گرفت. مرکل بعدها این رفتار پوتین را ناشی از ضعف او دانست. او به گروهی از خبرنگاران گفت: “پوتین از ضعف خودش می ترسد، چرا که روسیه هیچ چیزی ندارد، نه سیاست موفق و نه اقتصاد قوی.”


مامان تیم ملی فوتبال آلمان!


مرکل از ورزش حمایت می کند.  تیم فوتبال، حضور او را  خوش یمن می دانند و او را مامان می نامند! اگر حتی کمی هم فوتبالی باشید شب فینال جام جهانی سال گذشته ی برزیل را به یاد می آورید، آلمان با گل ماریو گوتسه، یک بر صفر، آرژانتین را شکست داد و قهرمان جام جهانی شد. تصاویر بالا مربوط به همین بازی است که حضور مرکل را در جایگاه ویژه ی تماشای بازی در کنار بلاتر و پلاتینی و البته در رختکن تیم ملی نشان میدهد. مانفرد گولنر از موسسه ی Forsa می گوید: “ملاقات صدراعظم آلمان از تیم فوتبال این کشور در جام حهانی نشان میدهد که او مردم و علایقشان را مهم و جدی می داند.”


زندگی مرکل، فیلم می شود!

Mandatory Credit: Photo by Mark Thomas/REX (4366119b) Angela Merkel and David Cameron David Cameron meeting Angela Merkel, British Museum, London, Britain - 07 Jan 2015
آنجلا مرکل و دیوید کمرون جلوی موزه ی لندن – ژانویه ۲۰۱۵

مرکل فرزندی ندارد و قرار است زندگی او به صورت فیلمی تا سال ۲۰۱۷ ساخته شود که فیلمنامه ی آن را یک روزنامه نگار آلمانی نگاشته است.


نظر شما در مورد زنی که از خرابه های آلمان شرقی به رهبری قدرتمندترین اقتصاد اروپا رسید، چیست؟


در صورتی که مایلید از تازه ترین مقالات دیپ لوک مطلع شوید، کافیست ایمیل خود را در فیلد زیر وارد کرده و دکمه ی مشترک شدن را بزنید:[wysija_form id=”1″]

 

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۷ دیدگاه

  • ناهید سادات ریاحی

   سپاسگزارم دوست خوبم. حتماً. قرار نیست فضای سایت، خیلی خشک و خبری باشه و بخش زنگ تفریح کوانتوم هم به همین دلیل ایجاد شده

 1. سلام مرسی. مطلب آموزنده ای بود. به نظرم آلمانی ها واقعا ملت سخت کوشی هستن که تونستن پس ازاون تلفات جنگ جهانی دوم خودشون رو به یکی از قدرت های اروپا تبدیل کنن

  • ناهید سادات ریاحی

   سپاس. بله درسته بعد از شکست نازی ها و تخریب دیوار برلین، آلمانی ها واقعاً همت کردن

 2. اونا آنجلا مرکل دارن ما ناهید ریاحی و میلیونها زن ایرانی داریم که تشنه علم و اطلاعات هستن …
  خانم ریاحی شما بعنوان یک انسان متعالی حتما آنجلا مرکل ایران میشی . البته دکتر ریاحی ایران …
  شک نکنید شما هیچی از چنین افرادی کم ندارید …
  فقط تلاش مهمه
  نسبت به سن و رشته و … شما متعالی هستی
  همیشه آرزوم بوده همچین رشته ای بخونم
  آرزوی خوبیه ؟!

  • ناهید سادات ریاحی

   سپاسگزارم دوست خوبم. شما لطف دارید. هر چند من خودم بسیار بلندپروازم و از این نظر با شما موافقم که هیچ مانعی نمیتونه انسان رو از رسیدن به ارزوهاش، بازداره و هرکسی میتونه به هرچی که میخواد برسه. در مورد رشته ی کوانتوم هم شک نکنید یه رشته ی فوق العاده هیجان انگیز و زیباست البته اگه مثل من عاشقش باشید

ارسال نظر