مشاهده ی ذرات زیراتمی با یک آزمایش ساده! + ویدئوی زیرنویس فارسی

10

یکی از جنبه های جالب کوانتوم، این است که انسان در مورد چیزهایی که هیچ گاه به چشم ندیده، نظریه می دهد، بحث می کند و حتی ازهمین نظریه ها در تکنولوژی، کمال استفاده را می کند. در این مقاله سعی می کنیم این ذرات شگفت انگیز را ملاقات کنیم!

 مشاهده ی ذرات زیراتمی با یک آزمایش ساده!

شاید زمانی که برای اولین بار دموکریت، به سادگی، ریزترین اجزای سازنده ی هستی را اتم نام گذاشت، هیچ گاه تصور نمیکرد، جهانی پر از شگفتی درون این اجزای به قول او، غیر قابل تجزیه نهفته باشد. اما حتی همین پیش بینی ساده نیز در دورانی که امکانات آزمایشی، تقریباً صفر بود، حاکی از ذکاوت و استدلال فوق العاده ی دانشمندان آن دروه است. امروزه به لطف میکروسکوپ های الکترونی، می توان اتم ها را دید و حتی آن ها را به هر شکلی چید! اما میکروسکوپ های الکترونی بسیار گران و کمیاب هستند وعده ی اندکی به آنها دسترسی دارند. در ویدئوی زیر با انجام آزمایشی بسیار ساده می توانید الکترون و میون ها، یعنی ریزترین اجزای هستی و ردپایشان را ببینید!
اگرچه پروسه ی زیرنویس کردن ویدئو، بسیار زمان بر است، اما در دیپ لوک سعی خواهم کرد تا حد امکان ویدئوها را برای فهم بهتر زیرنویس کنم.

 


 

دانلود ویدئو

 

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۱۰ دیدگاه

  • ناهید سادات ریاحی

   مرسی دوست عزیزم، ایشالا بزودی مطالب جالبی در مورد عقاید فلسفی برخاسته از کوانتوم میذارم

 1. سلام و ادب
  بی شک لذت بخش ترین علم عصر حاضر علوم کوانتومی است
  بسیار ممنون بابت ویدئو و مطالب
  بنده کارشناسی علوم سلولی مولکولی و محقق در زمینه زیست کوانتوم و بیومگنتیک هستم.
  از سایت واقعا لذت بردم
  موفق باشید.

  • ناهید سادات ریاحی

   مرسی دوست خوبم. هنوز چند روز بیشتر از عمر دیپ لوک نمیگذره، منتظر مقالات بسیار جالب تر باشید

 2. مورد بسیار جالبی بود
  پس همیشه در حال بمب باران زیر اتمی هستیم …
  راجع به این بمب باران و راههای فرار ازش توضیحی دارید ؟
  مثلا زندگی در طبقات زیر زمین یا شیلدینگ اتاق ؟

  تشکر

  • ناهید سادات ریاحی

   مرسی دوست عزیز. اگه منظورتون از بمب باران، همین ذرات زیراتمی هست که اینها ناشی از پرتوهای کیهانی هستند و در همه جا وجود دارند البته خیلیاشون خطری هم ندارن، اما میشه ساره ی خاصی ساخت که نسبت به عبور این پرتوها نفوذناپذیر هستند.

ارسال نظر