ساخت سنسورهای فوق حساس برای تشخیص بار تک الکترون

3

تیمی از پژوهشگران دانشگاه کمبریج، دستگاه الکترونیکی بسیار دقیقی ساخته اند که می تواند بار یک تک الکترون را در کمتر از یک میکرو ثانیه اندازه بگیرد. با دیپ لوک همراه باشید…

ساخت سنسورهای فوق حساس برای تشخیص بار تک الکترون

پس از کشف الکترون توسط تامسون در سال ۱۸۹۷ ودر آزمایشگاه دانشگاه کمبریج، حال دانشمندان درست در همین آزمایشگاه موفق به ساخت سنسور فوق حساس تشخیص بار الکتریکی تک الکترون شده اند! این سنسور توانایی تشخیص حرکت الکترون را نیز دارد. جزییات این پروژه در ژورنال Nature Communications منتشر شده است و نویسندگان آن پیش بینی می کنند این نوع سنسورها را می توان در کامپیوترهای کوانتومی آینده و برای خواندن اطلاعات ذخیره شده در بار یا اسپین یک تک الکترون به کار رود.  پژوهشگران این سنسور را “سنسور دروازه ای”نامیده اند، چرا که علاوه بر اندازه گیری حرکت الکترون، قادر به کنترل جریان آن نیز هست. محققان نشان دادند سنسور آنها قادر به اندازه گیری بار الکترون در تقریباً یک نانوثانیه است که بهترین مقداری است که تاکنون بدست آمده است. این امر با جفت شدن سنسور دروازه ای با ترانزیستور سیلیکونی محقق شده است.

منبع:agenciasinc

زاده‌ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است.او علاقمند به دنیای کوانتوم و تکنولوژی بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز و ماهنامه جی اس ام مشغول است.

گفتگو۳ دیدگاه

ارسال نظر